"Enter"a basıp içeriğe geçin

Floransa’nın Önemli Yerleri

Floransa, açık hava müzesi olma özelliğine sahip bir kent. İtalya‘nın en turistik şehirlerinden biri olan Floransa, Rönesans‘a ve dolayısıyla da Avrupa‘nın geleceğine doğrudan etki etmiş bir kenttir. Sanatın başkentlerinden biri olan kent, tarih boyunca çok önemli sanatçılara ev sahipliği yapmıştır. Rönesans’ın başkenti Floransa’da gezilip görülmesi gereken yerlere bir göz atalım.

1-) Floransa Katedrali

1296’da antik Santa Resparata Kilisesi‘nin yerine inşaatına başlanan katedralin ilk mimarı Arnolfo di Cambio‘dur.Daha sonrasında yapıyı devralıp çalışmaya başlayan mimarlar arasında Giotto, Francesco Talenti ve Giovanni di Lapo Ghini vardır. Filippo Brunelleschi bir yarışmayı kazandıktan sonra kubbeyi tamamlaması üzerine 25 Mart 1436 tarihinde Papa tarafından katedral kutsanmış ve resmen ibadete açılmıştır.Yapının geneli geç gotik üslup özelliklerine göre tasarlanmıştır.İç yapısında ise Rönesans‘ı akla getiren bir yalınlık ve açık seçiklik vardır.

2-)Signoria Meydanı

Meydan, adını önünde bulunduğu eski şehir yönetim merkezinden alır. Bu binanın girişinde, ünlü Davut Heykeli 400 yıl boyunca durmuştur.Signoria Meydanı‘nda Neptün Havuzu ve havuzda da mermerden yapılmış deniz tanrısı Neptün‘ün heykeli, mermer atlar ve etrafında deniz kızları ile erkek deniz tanrıları vardır.En solda Cosimos 1, sağında da Neptün Çeşmesi vardır. Bu heykel 1565 yılında Bartolomeo Ammannati tarafından yapılmıştır.  İlk yapılmaya başlandığında halk tarafından çok beğenilmemiş, hatta Michelengo bile: “Ammanato, güzelim mermeri mahvetmişsin.” demiştir. Ancak on yıl boyunca Ammanato ve o zamanlar yardımcısı olan geleceğin bazı ünlü heykeltıraşları heykel üzerinde çalışıp, kendisinden sonra yapılan çoğu çeşmeye ilham kaynağı olmuşlardır.

3-)Vecchio Sarayı

İtalyanca Palazzo Vecchio, Signoria Sarayı olarak da bilinir. Mimarı Arnolfo di Cambio’dur. 14. yüzyılda Floransa Cumhuriyeti Yürütme Konseyi’nce kullanılmış ardından Medici ailesinden Toscana grandüklerinin yönetim merkezi olmuş.1865-71 arasında İtalya Krallığı Temsilciler Meclisi’ni barındırmıştır. 1872’den beri belediye sarayı olarak kullanılmaktadır. Sarayın Signoria Meydanı’na bakan terasında Donatellon‘nun “Yudit ve Holofernes“i , Michelangelo’nun “Davud” adlı yapıtının bir kopyası ve Baccio Bandinelli’nin “Herakles ile Cacus“u gibi Rönesans heykel sanatının birçok ünlü örneği yer alır.

4-)Uffizi Galerisi

Uffizi“, İtalyanca “ofisler” demektir. Uffizi Galerisi dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir. İki katlı U şeklindeki müzede ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergilenir aynı zamanda dünyaca ünlü tablolar da sergilenir. Yapının mimarları Giorgio Vasari , Bernardo Buontalenti, Alfonso Parigi the Elder‘dir. 1581 yılında sona ererek Arno Nehri‘ne açılır.Floransa‘da en popüler turist çeken yerlerden biri olduğu için yüksek sezonda (özellikle temmuz ayı) bekleme zamanı beş saatin üzerinde olabilir. 

5-)Santa Maria Novella Bazilikası

Floransa’da aynı isimle anılan ana tren istasyonunun karşısında yer alan bir kilisedir. Tarihsel olarak Floransa’da ilk büyük basilikadır ve şehrin önemli Dominikan mezhebinin kilisesidir. Özellikle Gotik ve erken Rönesans dönemi sanat ustalarının yağlı boya tabloları ile meşhurdur. Mimarları; Leone Battista Alperti, Filippo Brunelleschi, Giorgio Vasari, Giuliano da Sangollo, Ristoro da Campi, Sisto Fiorentino ve Enrico Romoli‘dir.

6-)Giotto’nun Çan Kulesi 

 Duomo Meydanı‘nda Floransa Katedrali‘ni tamamlayan kompleksin bir parçası olup serbet bir şekilde durmakta olan bir çan kulesidir. Kule Floransa “Gotik mimarisi” ile onun dizayncısı Giotto‘nun görülmeye değer parçasından biridir.Giotto bu göreve Arnolfo di Cambio‘nun ölümü üzerine atandığında 67 yaşındaydı. Kulede 7 adet çan bulunmaktadır. Giotto yapıda renkli mermerlerden geometrik desenler, dizaynında katedralin çok renkliliğiyle kuleye sanki o boyalıymış gibi bir görünüm veren uyumu ve chiaroscuro (ışık gölge; sanatta karanlık ve aydınlığın oluşturduğu zıtlık için kullanılan bir terimdir.) uygulamıştır.

7-)Ponte Vecchio Köprüsü

Türkçe Eski Köprü olan Ponte Vecchio Arno Nehri üzerinde bulunan Floransa’nın en meşhur köprüsüdür. 14. yy’da tamamlanmıştır. Köprünün üzerinde çok sayıda kuyumcu dükkânı bulunmaktadır. Köprünün ortasında Benvenuto Cellini‘nin bronzdan bir büstü bulunur.  II. Dünya Savaşı sırasında bir köprüler şehri olan Floransa’nın tüm köprüleri Almanlar tarafından bombalanarak yıkıldığı halde bu köprü bombalanmamıştır. 1216 yılında Buondelmonte adında bir gencin çıkar çatışmalarından dolayı köprüde öldürülmesi ile o zamanın Floransa’sının iki güçlü siyasi kesimleri arasında savaş başlamıştır. Bu yüzden bu olay Floransa’nın en kanlı cinayeti olarak da bilinir. Ünlü yazar Dante İlahi Komedya kitabında bu olaydan bahsetmiştir.Köprü üstünde satılan bozuk etlerin koku yaymasından dolayı köprüde et satışı yasaklanmıştır.

8-)Michelangelo Meydanı

Şehrin Oltrarno bölgesinde bulunan Floransa’nın panoramik manzarasına sahip bir meydan, mimar Giuseppe Poggi tarafından tasarlandı. Rönesans heykeltıraşı  Michelangelo‘ya adanmış olan meydanda, Floransa’da başka yerlerde bulunan mermer eserlerinden bazılarının bronz kopyaları var. Poggi , bugün bir restorana ev sahipliği yapan tüm terasa hakim olan sundurmayı neoklasik tarzda tasarladı . Başlangıçta Michelangelo‘nun eserlerinden oluşan bir müzeye ev sahipliği yapması amaçlanmıştı, ancak gerçekleşmedi. Balkon duvarında, sundurmanın altında, eserine atıfta bulunan büyük harflerle yazılmış bir kitabesi vardır.

9-) Piazza del Duomo

Floransa’nın tarihi merkezinin kalbinde yer almaktadır. Avrupa’nın ve dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.  Meydanda Cupola del Brunelleschi , Opera del Duomo Müzesi, Arcivescovile ve Canonici‘nin sarayının bulunduğu Giotto‘nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Loggia del Bigallo, Opera del Duomo Müzesi, Arcivescovile ve Canonici‘nin sarayının bulunduğu Floransa Katedrali yer almaktadır. Bu meydanın batı bölgesine ise Piazza San Giovanni deniyor.

10-)Santa Croce Bazilikası

 Floransa’da Franciskan mezhebinin en önemli kilisesi olup, Roma Katolik Kilisesi‘nin küçük bir basilikasıdır. Santa Croce Meydanı‘nda konumlanır ve Duomo‘nin yaklaşık 800 metre güneyindedir. Yapı yeri (ilk seçildiğinde) şehir surlarının dışında ve bataklık bir topraktı. Michelangelo, Galileo, Machiavelli, Foscolo, Gentile, Rossini ve Marconi  gibi önemli İtalyanların mezar yeridir bu nedenle  Temple of the Italian Glories (İtalyan Övünmeler Tapınağı) olarak da bilinir.

Bilgiler wikipedia’dan alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir