"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünyaca Ünlü Köprüler

1-)Charles Köprüsü (Prag-Çekya)
Kral IV.Karl tarafından yaptırılan köprünün mimarı Peter Parler’dir.Yapımına 1357 yılında başlanmış ve 1402 yılında bitirilmiştir.Köprü 515.8 metre uzunluğunda ve 9.5 metre genişliğinde olup 16 adet kemer üzerine oturtulmuştur. Üç köprü kulesi tarafından korunur. Eski şehir tarafındaki kule, Gotik tarzında yapı olarak sık sık vurgulanır aynı zamanda köprü, yaklaşık 1700 yılında dikilen çoğu Barok stilinde olan 30 heykel ve heykelcik ile dekore edilmektedir. Köprü geceleri özel olarak aydınlatılır. Gündüzleri köprü üzerinde yoğun bir turist trafiğinin yanı sıra ressamlar ve seyyar satıcılar bulunur.

2-)Tower Köprüsü (Londra-Birleşik Krallık)
Tower Köprü’sü Londra’da Thames Nehri üstünde yer alan açılıp kapanabilen iki katlı bir köprüdür. Yıllar boyunca başkentte nehir üzerinde kentin iki yakasındaki trafiği birleştirecek ilave bir köprüye gereksinim duyulmuştur fakat yapılması planlanan köprünün Londra Köprüsü ile Londra Limanı arasında limana erişimi engelleyeceği için iki mimar Horace Jones ve John Wolfe Barry en büyük deniz araçlarının bile geçişine izin veren köprü fikrini bulmuşlar. Köprünün inşası 8 yıl sürmüştür, açılış yılı ise 1894’tür. Baskül köprü türü köprülerin en ünlülerinden biridir.

3-)Brooklyn Köprüsü (ABD)
New York’ta East River üzerinde Brooklyn ile Manhattan‘ı birbirine bağlayan köprünün yapımına 3 Ocak 1870’te başlanmıştır. 13 yıl sonra tamamlanıp, 24 Mayıs 1883’te de hizmete açılmıştır. John A. Roebling‘in Brooklyn ile Manhattan arasında artan trafiğe çare olmak için planladığı bu köprüye geçirdiği kaza sonucunda devam edememiş ve yerine oğlu Washington Roebling köprünün baş mühendisi olmuştur.Washington Roebling köprüde çalışırken başına gelen bir olay sonucu yatalak olmuş ve bundan sonrasında eşi Emily Warren Roebling‘in yardımıyla köprü inşaatini yatağından kontrol etmeye devam etmiştir.Köprü Gotik tarzda yapılmış ve tamamlandığı zaman dünyanın en geniş asma köprüsü olmuştur. Köprünün inşaat maliyeti 15,1 milyon ABD Dolardır ve yapımında yaklaşık 27 kişi ölmüştür.

4-)Mostar Köprüsü (Bosna-Hersek)
Bosna-Hersek’in Mostar şehrinden geçen Neretva nehri üzerinde bulunan bir köprüdür. Orijinal köprü Mimar Sinan‘ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edildi ve 9 Kasım 1993’te Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında Hırvat güçleri tarafından yıkılıncaya dek 427 yıl kullanıldı. Mostar Köprüsü, yüzyıllar boyunca Bosna’da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolüydü. Mimar Hayreddin, köprü için 456 kalıp taş kullanmıştır. Köprü, çevresindeki kente adını da vermiştir. Mostar Köprüsü’nün eski hâline uygun olarak yeniden inşası çalışmaları (TİKA)  UNESCO ve Dünya Bankası‘nın desteğiyle 1997’de başlandı.Türk şirketi olan ER-BU da destek vermiştir.İnşaatı tamamlanan Mostar Köprüsü, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda devletin temsilcilerinin hazır bulunduğu bir törenle, İngiliz Prensi Charles tarafından 23 Temmuz 2004 tarihinde açıldı. Köprü 2005’te UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi.

5-)Golden Gate Köprüsü (ABD)
Golden Gate Köprüsü Kaliforniya‘daki San Francisco Körfezi‘nin girişinde, Golden Gate Boğazı üzerinde bir köprüdür. Dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür. Köprü işsizlik ve açlığın yaygın olduğu bir dönemde yapılmıştır. Köprü yapımıyla ilgili çok sayıda rekor kırılmıştır. Köprü uzunluğu 2,73 km, ayaklar arasındaki uzaklık 1,28 km’dir, yüksekliği ise 235 metreyi bulur. Taşıt trafiği için altı şerit vardır. Köprü, San Francisco‘yu Marin County‘nin kuzey bölgeleri ve daha seyrek bir yerleşim olan Napa ve Sonoma Valley ile birleştirir. Yapım süresince 11 işçi yaşamını yitirdi.Köprü paslanmaz ve metalden yapılmadığı için korumanın masraflı oluşuna rağmen, yıllardır kâr etmektedir.Mimar Edwin Morrow deniz ve gökyüzünden ayrılıp, sahildeki doğayla uyumlu olacağını düşündüğü için köprüye sıcak turuncu rengini seçmiştir.

6-)Rialto Köprüsü (Venedik-İtalya)
Rialto Köprüsü İtalya’da Büyük Kanal üzerindeki dört köprüden biridir. Köprü kanal üzerindeki en eski olanlardan biridir ve olasılıkla şehrin en ünlüsüdür.Büyük Kanal üzerinden köprü ile ilk geçiş 1181 yılında Nicolo Barattieri tarafından yapılan pantoon köprüsüyle oldu.Daha öncesinde yapılan tahta köprülerin bakımı zor ve önemli olduğu için köprü çöktükten sonra yeni inşa edilecek köprünün taş olarak yapılma fikri ilk kez 1503 yılında önerilmiş.Günümüzdeki taş tek kemerli köprüAntonio de Ponte tarafından dizayn edildi ve 1591 yılında tamamlandı.

7-)Ponte Vecchio Köprüsü (Floransa-İtalya)
Türkçe Eski Köprü olan Ponte Vecchio Arno Nehri üzerinde bulunan Floransa’nın en meşhur köprüsüdür. 14. yy’da tamamlanmıştır. Köprünün üzerinde çok sayıda kuyumcu dükkânı bulunmaktadır. Köprünün ortasında Benvenuto Cellini‘nin bronzdan bir büstü bulunur.  II. Dünya Savaşı sırasında bir köprüler şehri olan Floransa’nın tüm köprüleri Almanlar tarafından bombalanarak yıkıldığı halde bu köprü bombalanmamıştır. 1216 yılında Buondelmonte adında bir gencin çıkar çatışmalarından dolayı köprüde öldürülmesi ile o zamanın Floransa’sının iki güçlü siyasi kesimleri arasında savaş başlamıştır. Bu yüzden bu olay Floransa’nın en kanlı cinayeti olarak da bilinir. Ünlü yazar Dante İlahi Komedya kitabında bu olaydan bahsetmiştir.Köprü üstünde satılan bozuk etlerin koku yaymasından dolayı köprüde et satışı yasaklanmıştır.

8-)Millau Viyadüğü
Millau Viyadüğü, Tarn Nehri‘nin bulunduğu vadiden geçen ve Millau ile Güney Fransa‘yı birbirine bağlayan kablo destekli bir asma köprüdür. İnşaat Mühendisi ve Mimar Norman Foster tarafından tasarlanan köprü dünyanın üzerinden taşıt geçen en yüksek köprüsü unvanına sahiptir. 343 metre yüksekliği ile Eyfel Kulesi‘nden biraz daha yüksek ve Empire State Binası‘ndan 37 metre daha kısadır. Köprü saatte 225 km. hıza ulaşan rüzgâr hızına dayanıklı biçimde üretilmiştir. 14 Aralık 2004 günü açılış töreni gerçekleşen köprü iki gün sonra araç trafiğine açıldı.Köprünün kullanım süresi 120 yıldır.Köprü dünyanın en yüksek taşıyıcı kolonları, dünyanın en yüksek köprü kulesi ve dünyanın en yerden yüksekte yer alan köprü yüzeyi ile dünya rekoru kırmıştır.

9-)Sidney Liman Köprüsü (Sidney-Avustralya)
Avustralya’nın Sidney kentinde bulunan bir kemer köprüdür. İnşaatına 1923 yılında başlanmış olup 28 Temmuz 1932 tarihinde açılmıştır. Köprü, Sidney şehir merkezi ile North Shore arasında demiryolu, taşıt, bisiklet ve yaya trafiğini taşımaktadır. Köprünün, Port Jackson ve yakınlardaki Sidney Opera Binası ile birlikteki manzarası kentin ve Avustralya‘nın simgesi konumundadır.Köprü, John Bradfield tarafından tasarlanmış olup tasarımı New York‘taki Hell Gate Köprüsü’nden etkilenmiştir. Dünyanın altıncı en uzun kemer köprüsü olup, 2012 yılına kadar da en uzun tek ayaklı köprüsüydü.

10-)Öresund Köprüsü
Öresund Köprüsü İsveç ile Danimarka arasında yer alan Öresund Boğazı‘nda iki şeritli demiryoluna ve dört şeritli karayoluna sahip olan birleşik bir köprüdür. Köprü Avrupa‘da hem demiryolu hem karayolu taşımacılığının yapıldığı en büyük birleşik köprüdür ve Öresund Bölgesi‘nin iki metropolitan alanı olan Danimarka‘nın başkenti Kopenhag ve İsveç‘in önemli şehirlerinden Malmö‘yü birbirine bağlar. Öresund dünyadaki en büyük sınır ötesi köprü ve aynı zamanda özel teşebbüsle yapılıp işletilen en büyük köprüdür.Köprünün toplam uzunluğu 7845 metredir, bu da İsveç ve Danimarka arasındaki uzaklığın yaklaşık olarak yarısına denk düşmektedir.

Bilgiler wikipedia’dan alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir